Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Hronské Kľačany - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Jakub Valkovič - nový juniorský pretekár na plochej dráhe v Žarnovici

PREDSTAVUJEME NOVÉHO JUNIORA SC ŽARNOVICA

 

Na sklonku sezóny 2014 prejavil záujem o tréningy na plochej dráhe vtedy 15-ročný Jakub Valkovič z Hronských Kľačian. Že nešlo len o nejaký rozmar chalana, ktorý nevie čo chce, sa ukázalo už od jeho prvých krokov na dráhe. Síce nepatril k tým, čo sadli na motorku a oslnili všetkých jazdou, no usilovnou prácou na sebe ale aj na motorke začal získavať skúsenosti a jeho jazda sa stávala lepšou a lepšou, vďaka čomu by mal do sezóny 2016 naskočiť už ako pretekár s licenciou.

Jakub Valkovič by mohol poslúžiť ako príklad mnohým mladým chalanom, ktorí sa aktívne zaujímajú o ktorýkoľvek šport. Poctivý a svedomitý prístup k tréningom a príprave v jeho podaní dobre poznajú aj v Hronských Kľačanoch, z kadiaľ pochádza, a kde do minulého roku patril medzi najlepších futbalistov vo svojej kategórii. V nasledujúcich riadkoch mu nechávame priestor trochu sa predstaviť plochodrážnym fanúšikom, ktorí ho mohli vidieť na žarnovickej dráhe nielen počas tréningov, ale aj vo vložených jazdách počas prestávok niektorých pretekov.

 

Ako si sa vlastne dostal k plochej dráhe, keďže bývaš v Hronských Kľačanoch?

Mňa tento šport bavil už dávno pred tým ako som začal jazdiť. Už od malička som chodil do Žarnovice na plochú dráhu. Na Zlatú prilbu sme s ocinom chodili pravidelne, navyše mám v Žarnovici rodinu, čiže som tam chodil dosť často. A neskôr ma to tak chytilo, že som to chcel strašne vyskúšať, lákal ma ten hluk motoriek. Potom som si to celé vybavil, že by som si to prišiel vyskúšať na tréning a rodičom som to povedal až potom, čiže z toho veľmi nadšení neboli :D. Ale teraz mám u rodičov veľkú podporu, začo som im veľmi vďačný.

 

Skúšal si aj iné športy? Prečo u teba zvíťazila práve plochá dráha?

Skúšal som futbal ako väčšina chalanov. Ten som hrával asi od 9 rokov v podstate až do teraz pokým som nezačal s plochou. Ale keď som začal s tréningami na plochej, tak už mi to nejako časovo nevychádzalo. Rozhodol som sa pre plochú dráhu, pretože vo futbale som nijakú budúcnosť nevidel, ale stále si rád zahrám futbal. A plochá dráha je šport, ktorý nerobí každý druhý chalan, a ja mám možnosť jazdiť, tak ju chcem využiť naplno. Teraz sa môžem plochej dráhe venovať naplno, čo som popri futbale nemohol. 

 

Ako si sa cítil na začiatku minulej sezóny, keď si prvýkrát začal s tréningami s chalanmi, ktorých si predtým sledoval len z tribúny?

Cítil som sa úplne super, keď som mohol začať s nimi trénovať a nie sa len pozerať na nich z tribúny. A som rád, že som ich mohol spoznať. Tie pocity ani neviem opísať, splnilo sa mi to čo som si strašne želal. A keď som po prvýkrát okúsil tú silu motora a ten adrenalín bolo to super.

 

Počas sezóny ťa mohli diváci vidieť nielen na tréningoch, ale aj cez prestávky pretekov, kedy si štartoval na dráhe prevažne s Davidom Pacalajom. Ako si vnímal atmosféru z tribún?

Tá atmosféra bola vždy super, bolo to úplne iné ako jazdiť na tréningu. Na tréningoch nebýva toľko divákov a jazdil som vo väčšej pohode. A atmosféra na Zlatej prilbe bola pre mňa neopísateľná. Prvýkrát som jazdil pred toľkými divákmi, ale keď som čakal hore na depe na jazdu, tak som bol dosť nervózny aj keď o nič nešlo, nebol som zvyknutý na toľko divákov. A tak aj tie moje jazdy dopadli :D.

 

Ako to vyzerá u teba s podporou, či už finančnou alebo materiálnou?

Podarilo sa nám zohnať nejakých sponzorov. Či už prispeli finančne alebo materiálovo veľmi nám pomohli a ďakujem im. Hlavne teraz na začiatku to chce dosť veľké investície, čo sa týka vybavenia na sezónu, chýbalo nám dosť vecí, už sme nejaké zohnali, ale už toho veľa nechýba o chvíľu budem pripravený na sezónu. 

 

Čo by si chcel na plochej dráhe dokázať?

Tých cieľov mám viac, chcel by som vyhrať žarnovickú Zlatú prilbu, ďalej by som chcel jazdiť poľskú ligu a asi ako každý plochodrážnik by som raz chcel byť majstrom sveta. Ale teraz také najbližšie ciele mám zajazdiť dobré výsledky hlavne na domácich pretekoch a získať skúsenosti.

 

Ako sa pripravuješ na svoju prvú sezónu?

Pravidelne behám, cvičím, s kamarátmi chodievame hrávať florbal každú nedeľu, takže snažím sa aby som bol čo najlepšie pripravený na sezónu.

 

Kto ťa bude sprevádzať po pretekoch a s akým vybavením nastupuješ?

Sprevádzať ma bude ocino, ktorý so mnou vždy jazdí na tréningy. Hľadáme ešte jedného mechanika, ktorý by bol ochotný s nami chodiť na preteky. Ale hlavný je ocino, ktorý je aj môj mechanik. A čo sa týka vybavenia, tak myslím že mám dobré vybavenie, mám dve motorky a ešte by sme chceli dokúpiť jeden náhradný motor. Ďakujem sponzorom a Speedway Clubu Žarnovica za podporu, bez ktorej by som takéto vybavenie nemal.

 

Napísal: Martin Búri

zdroj: www.speedwayclub.sk (odkaz sa otvorí v novom okne)

 

Jakub pred svojim prvým tréningom

Jakub pred svojim prvým tréningom

Jedna z prvých jázd na motorke

Jedna z prvých jázd na motorke

 

Tréner vyučuje

Tréner vyučuje

 

Na letnom sústredení na žarnovickej dráhe to už poriadne rozbalil

Na letnom sústredení na žarnovickej dráhe to už poriadne rozbalil

 

Jakub Valkovič v akcii

Jakub Valkovič v akcii

 

Okúsil aj tvrdosť dráhy

Okúsil aj tvrdosť dráhy

 

Na štarte pod taktovkou Jiřího Štancla

Na štarte pod taktovkou Jiřího Štancla

 

Na Dňoch mesta Žarnovica

Na Dňoch mesta Žarnovica

 

Jakub Valkovič sa teší na svoju prvú sezónu

Jakub Valkovič sa teší na svoju prvú sezónu


 

Počasie Hronské Kľačany - Svieti.com

Stránka športového klubu Aquasport Levice, za ktorý preteká aj Sabína Kupčová z Hr. Kľačian

Stránka Speedway Clubu, za ktorý preteká aj Jakub Valkovič z Hronských Kľačian

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka