Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Hronské Kľačany - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Kľačania v nemeckých zajateckých táboroch 1944 - 1945

Na spomienkovom stretnutí

Obecný úrad a Miestna organizácia Matice slovenskej v Hronských Kľačanoch usporiadali 26. apríla 2015 v Kultúrnom dome v Hronských Kľačanoch pri príležitosti 70 rokov od skončenia II. svetovej vojny a návratu zajatcov zo zajateckých táborov v Nemecku spomienkové stretnutie. Program stretnutia otvorila básňou žiačka ZŠ v Hronských Kľačanoch Ivanka Trhanová. Starosta obce Ing. Miroslav Kollár privítal takmer 70 účastníkov stretnutia, ktorých sa prostredníctvom svojich príbuzných bytostne dotýkali udalosti z konca vojny. Hosťami stretnutia boli: Branislav Kinčok - pracovník Ústavu pamäti národa v Bratislave, Ján Hamar - predseda Okresného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov v Leviciach, Ján Hajko - 93 ročný, najstarší žijúci príslušník 2. paradesantnej brigády Československého armádneho zboru v ZSSR. Toto stretnutie inicioval PaedDr. Štefan Adam, bývalý riaditeľ ZŠ v Hronských Kľačanoch, ktorý počas niekoľkých rokov zozbieral množstvo dokumentačného materiálu, fotografie, zápisky, výpovede účastníkov vojnových udalostí a rôznych iných prameňov, ktoré prítomným veľmi názorne a živo priblížili udalosti z konca vojny a životné osudy ich blízkych a spoluobčanov. Formou prezentácie cez dataprojektor a  dobovými fotografiami sa prítomní mohli oboznámiť s unikátnymi a doteraz nepoznanými faktami o živote vojnových zajatcov z Hronských Kľačian. Vyše 50 občanov Hronských Kľačian sa po potlačení SNP dostalo do zajateckých pracovných táborov, kde v neľudských a náročných podmienkach pracovali pre vojenské potreby hitlerovského Nemecka. Väčšina z nich pracovala v táboroch v Kleidembachu a Ervěniciach. Väčšine  z nich  sa po obrovských útrapách podarilo vrátiť  späť do svojich domovov. Stretnutie bolo aj pietnou spomienkou na tých občanov obce, ktorí zahynuli na frontoch II. svetovej vojny, v Slovenskom národnom povstaní, pri bombardovaní obce a v zajateckých táboroch.

Žijúcim svedkom udalostí II. svetovej vojny  je najstarší občan obce Ján Hajko, ktorý sa narodil 29. augusta 1921. Bojoval na obidvoch stranách frontu v II. svetovej vojne a je najstarším žijúcim príslušníkom 2. paradesantnej brigády Československého armádneho zboru v ZSSR, ktorá vznikla na Kryme v roku 1943. Za svoje bojové zásluhy je držiteľom  mnohých vojenských vyznamenaní. Na tomto stretnutí mu odovzdal predseda OV ZPB Ján Hamar vyznamenanie od ministra obrany SR.

Hoci od skončenia druhej svetovej vojny uplynulo už 70 mierových rokov, spomienka na tieto udalosti je stále živá a aktuálna. Tí, ktorí sa zaslúžili svojím životom, obetami, odvahou a utrpením o náš dnešok si zaslúžia trvalú spomienku a vďaku v pamäti našich sŕdc.

 

Autor príspevku: Milan Bridiš

 

Celá fotogaléria: 

http://www.hronskeklacany.sk/fotogaleria/spomienkove-stretnutie-klacania-v-nemeckych-zajateckych-taboroch-1944-1945.html (odkaz sa otvorí v novom okne)


 

Počasie Hronské Kľačany - Svieti.com

Stránka športového klubu Aquasport Levice, za ktorý preteká aj Sabína Kupčová z Hr. Kľačian

Stránka Speedway Clubu, za ktorý preteká aj Jakub Valkovič z Hronských Kľačian

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka