Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Hronské Kľačany - oficiálne stránky obceHľadať
 
 

Články

Toto je ten chodník medzi vinohrady...

jozef melicher.JPG

Uplynulo desať rokov od chvíle keď sme v druhom mrazivom januárovom týždni v roku 2008 na cintoríne v Nitre - Chrenovej, odprevádzali na poslednej ceste do večnosti významného vysokoškolského  pedagóga, slovenského spisovateľa, etnológa, zberateľa folklórnych textov, literárneho historika, publicistu, nezabudnuteľného milovníka čilejkárskeho regiónu, nášho rodáka doc. PhDr. Jozefa Melichera.

Keď ma záujem (či skôr zvedavosť?) zavedú na Krížny vrch pred Levicami vždy si na neho spomeniem. Náš rodák, Jozef Melicher, za svojho života  sa často krát Krížnym vrchom nadchýnal ba priam ho zveleboval. Pri každej možnej príležitosti zvykol ho pútavo v storakých podobách prezentovať. Hovorieval. Narodil som sa v čilejkárskej obci Hronské Kľačany, ale mladosť od svojich deviatich mesiacov som prežil v Leviciach – vo viničnom domci na Krížnom vrchu. Som teda čilejkársky Levičan a levický čilejkár. Spomínaval, že ako dorastajúci chlapec z Krížneho vrchu (vinice, ktorého tvorili súčasť tzv. zabraného územia pričleneného k hortyovskému Maďarsku) v rodných Hronských Kľačanoch videl takmer zasľúbenú zem, azyl, symbol slobodného Slovenska. Z Krížneho vrchu, kde patrolovali maďarskí hraničiari s kohútími brkami za čiapkami, do rodnej dediny bol iba skok, ale návšteva Kľačian bývala pre neho vždy sviatkom. A aj po rokoch, už v zrelom mužnom veku spolu s priateľmi rozpŕchnutými po svete sa na Krížny vrch, rok čo rok vracal na stretnutie krížnovršskej  inteligencie. Odtiaľto (spod krušpánu pred hajlokom) štartovali pochod  obdivovateľov rodného kraja, či ochrancov rodného kraja (skratka PORK). Štvrťstoročie (od osemdesiateho prvého) v júnovej záplave v tekovskom zlate dozrievajúceho obilia pochodovali pešo i nepešo, po cestách i necestách svojej mladosti, aby glosovali premeny rodného kraja a tieto uverejňovali ako poetické reportáže v Novom slove, alebo v Literárnom týždenníku.  

Aj na sklonku života, keď ho zdravie už hodne omínalo, vždy rád prijal pozvanie na literárnu besedu,  jubilejné oslavy, na rodácke stretnutie. Najradšej bol, keď sa so svojimi rodákmi mohol stretnúť na jeho milovanom Krížnom vrchu pri zlatistom moku a pri nostalgických pesničkách, v repertoári ktorých nesmela chýbať i tá z titulu tohto príspevku. Jeho vrúcny vzťah ku Krížnemu vrchu cítiť na každej stránke zborníka Verše vínorodých vŕškov a Malej analógie slovenskej poézie o víne a viniciach, ktoré ako samizdat vydal v roku 1982.

Nie som si istý čo by povedal na premeny, ktoré sa v ostatných rokoch na Krížnom vrchu a v podhradí dejú. Určite by sa však potešil obnovenej soche patróna viníc sv. Urbanka, na odhalení ktorej sa už zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť. Rovnako tak mariánskej kaplnke s novou zvonicou a zrevitalizovanému okoliu Koháryho pomníčka. Mal by radosť z obnovenej viničnej studni, na ktorú nedal dopustiť. Pochválil by Kľačancov, že „rozchytali“ brožúrku Krížny vrch pri Leviciach vydanú pri príležitosti odhalenia sochy sv. Urbana v roku 2005. Iste by sa nevedel vynadívať na vychádzajúcim slnkom zaliaty kríž na Kalvárii. Nenechal by si ujsť príležitosť prejsť sa po novovybudovanom  turistickom chodníku z Kalvárie na Krížny vrch. Možno by sa pristavil i na židovskom cintoríne o ktorom vedel tak tajuplne rozprávať.

Dúfame, že Krížny vrch bude s Jozefom Melicherom nadlho spätý, nielen prostredníctvom literárnych spomienok, ale aj tým, že jedna z novobudovaných ulíc Na Krížnom vrchu nesie názov po Jozefovi Melicherovi.

Pri 10. výročí jeho smrti, plníme predsavzatie jeho priateľov vyslovené pri poslednej rozlúčke s ním, nezabúdať na nášho rodáka, hrdého Slováka, veľkého tekovsko – čilejkárskeho lokálpatriota.

 

Ján  Páleník


 

Počasie Hronské Kľačany - Svieti.com

Stránka športového klubu Aquasport Levice, za ktorý preteká aj Sabína Kupčová z Hr. Kľačian

Stránka Speedway Clubu, za ktorý preteká aj Jakub Valkovič z Hronských Kľačian

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka